95C06D4GWT
Manufacturer
Grayhill Inc.Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Request for Quotation
95C06D4GWT
lmages are for reference only.95C06D4GWT
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
95C06D4GWT
| Category | Switches - Tactile Switches - |
| Manufacturer | Grayhill Inc. |
| Series | 95C |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC |
| Actuator Type | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 9.50mm |
| Actuator Length, Right Angle | - |
| Actuator Orientation | Top Actuated |
| Termination Style | Gull Wing |
| Outline | 6.20mm x 6.20mm |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Operating Force | 260gf |
| Ingress Protection | - |
| Features | Tactile Feedback |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Switch Travel | 0.25mm |