A-BL254-EG-G30D
A-BL254-EG-G30D
A-BL254-EG-G30D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-BL254-EG-G30D
  • Delivery Services
30 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
A-BL254-EG-G30D
Connector Type Receptacle
Contact Type Forked
Style Board to Board
Number of Positions 30
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Mounting Type Through Hole
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.50mm)
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 3A per Contact