A-SL254-EG-G23MR1
A-SL254-EG-G23MR1
A-SL254-EG-G23MR1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-SL254-EG-G23MR1
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    PIN HEADER
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 23 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
A-SL254-EG-G23MR1
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Assmann WSW Components
Series A-SL254
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header, Cuttable
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 23
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Brass
Insulation Material Polyester
Features Pick and Place
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 3A per Contact