A-TB381-ED22SB
A-TB381-ED22SB
A-TB381-ED22SB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-TB381-ED22SB
  • Description
    TERM BLK 22P SIDE ENT 3.81MM PCB
  • Delivery Services
22 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Quick Inquiry
A-TB381-ED22SB
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Assmann WSW Components
Series A-TB381
Number of Levels 1
Positions Per Level 22
Pitch 0.150" (3.81mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 8 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 16-24 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Features -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Housing Material Thermoplastic
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.245 Nm (2.17 Lb-In)