A-TB381-OP06
Manufacturer
Assmann WSW ComponentsDescription
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM
Request for Quotation
A-TB381-OP06
lmages are for reference only.A-TB381-OP06
Delivery Services
6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
A-TB381-OP06
| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets |
| Manufacturer | Assmann WSW Components |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Base Product Number | A-TB381 |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation | Vertical |
| Plug Wire Entry | - |
| Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - IEC | - |
| Voltage - IEC | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Color | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish | - |
| Features | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Ingress Protection | - |
| Screw Size | - |
| Torque - Screw | - |
| Wire Strip Length | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Insulation Height | 0.079" (2.00mm) |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |