A-TB500-HA21H
A-TB500-HA21H
A-TB500-HA21H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-TB500-HA21H
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    TERM BLK 21P SIDE ENTRY 5MM PCB
  • Delivery Services
21 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Quick Inquiry
A-TB500-HA21H
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Assmann WSW Components
Series A-TB500
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 21
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 14-24 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screwless
Features Lever Actuated
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C