A-TB500-TJ23D
A-TB500-TJ23D
A-TB500-TJ23D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-TB500-TJ23D
  • Description
    TERMINAL BLOCK
  • Delivery Services
23 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
A-TB500-TJ23D
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Assmann WSW Components
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number -
Type Plug, Female Sockets
Number of Positions 23
Positions Per Level 23
Number of Levels 1
Pitch 0.197" (5.00mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-2.5mm²
Color Green
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish -
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size M3
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Wire Strip Length 7-8mm
Contact Material -
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.594" (15.09mm)
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V