A-WBP-D002EA-18SR01
A-WBP-D002EA-18SR01
A-WBP-D002EA-18SR01
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-WBP-D002EA-18SR01
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    WIRE-TO-BOARD, WAFER, 1.25MM, 18
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount, Right Angle 18 position 0.049" (1.25mm)
Quick Inquiry
A-WBP-D002EA-18SR01
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Assmann WSW Components
Series A-WBP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Positions 18
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.126" (3.20mm)
Contact Shape Rectangular
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features Solder Retention
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Ivory
Current Rating (Amps) 1A