A-WBP-K001EA-15TB01
A-WBP-K001EA-15TB01
A-WBP-K001EA-15TB01
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-WBP-K001EA-15TB01
  • Description
    WIRE-TO-BOARD, WAFER, 2.00MM, 15
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 15 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
A-WBP-K001EA-15TB01
Series A-WBP
Packaging Bag
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 15
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Kinked Pin, Solder
Fastening Type Detent Lock
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.191" (4.85mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Post -
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Features Keying Slot
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color White
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)