A11ASQ12VDC1.2
A11ASQ12VDC1.2
A11ASQ12VDC1.2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A11ASQ12VDC1.2
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Quick Inquiry
A11ASQ12VDC1.2
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series A1
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 7 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 1.2W
Coil Resistance 120 Ohms
Base Product Number A11ASQ
Coil Current 100 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute A11ASQ12VDC1.2 A11ASQ12VDC1.2D A11ASQ12VDC1.2D A11ASQ12VDC1.2R
Part Number A11ASQ12VDC1.2 A11ASQ12VDC1.2D A11ASQ12VDC1.2D A11ASQ12VDC1.2R
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V