A11CSP24VDC1.5
A11CSP24VDC1.5
A11CSP24VDC1.5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A11CSP24VDC1.5
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Quick Inquiry
A11CSP24VDC1.5
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series A1
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 7 ms
Features Sealed - Fully
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 1.5W
Coil Resistance 384 Ohms
Base Product Number A11CSP
Coil Current 62.5 mA
Parts with Similar Specifications
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V