A1359LLETR-RP-T
A1359LLETR-RP-T
A1359LLETR-RP-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A1359LLETR-RP-T
  • Manufacturer
    Allegro MicroSystems
  • Description
    SENSOR HALL ANALOG/PWM 8TSSOP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Delivery Services
Hall Effect Sensor Single Axis 8-TSSOP
Quick Inquiry
A1359LLETR-RP-T
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Magnetic Sensors - Linear-Compass ICs
Manufacturer Allegro MicroSystems
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Technology Hall Effect
Axis Single
Output Type Analog Voltage, PWM
Sensing Range -
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max) 13.5mA
Current - Output (Max) 10mA
Resolution -
Bandwidth 2kHz
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Grade -
Qualification -
Features Temperature Compensated
Supplier Device Package 8-TSSOP
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)