A2HM1CSQ24VDC1.6R
A2HM1CSQ24VDC1.6R
A2HM1CSQ24VDC1.6R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A2HM1CSQ24VDC1.6R
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Quick Inquiry
A2HM1CSQ24VDC1.6R
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 1.6W
Coil Resistance 320 Ohms
Base Product Number A2HM1CS
Coil Current 75 mA
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V