A2M1ASQ12VDC1.9D
A2M1ASQ12VDC1.9D
A2M1ASQ12VDC1.9D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A2M1ASQ12VDC1.9D
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Quick Inquiry
A2M1ASQ12VDC1.9D
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series A2
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Diode, Sealed - Fully
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 1.9W
Coil Resistance 75.8 Ohms
Base Product Number -
Coil Current 158.3 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute A2M1ASQ12VDC1.9 A2M1ASQ12VDC1.9 A2M1ASQ12VDC1.9D A2M1ASQ12VDC1.9R
Part Number A2M1ASQ12VDC1.9 A2M1ASQ12VDC1.9 A2M1ASQ12VDC1.9D A2M1ASQ12VDC1.9R
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V