A2M1CSQ6VDC1.6R
A2M1CSQ6VDC1.6R
A2M1CSQ6VDC1.6R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A2M1CSQ6VDC1.6R
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 6V
Quick Inquiry
A2M1CSQ6VDC1.6R
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series A2
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 6VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 4.2 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 1.6W
Coil Resistance 22.5 Ohms
Base Product Number -
Coil Current 266.7 mA
Parts with Similar Specifications
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 6V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 6V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 6V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 6V