Part Number
AB31000B1031
Manufacturer
Anatech Electronics Inc.Description
RF FILTER BAND PASS 31.1GHZ MOD
Datasheet
DatasheetPackage
Module
In Stock
25,682 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

AB31000B1031
lmages are for reference only.AB31000B1031
RF FILTER BAND PASS 31.1GHZ MOD
DatasheetModule
25,682 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

31.1GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 3.4GHz Bandwidth 2dB Module
AB31000B1031

| Category | Filters - RF Filters - |
| Manufacturer | Anatech Electronics Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | Not applicable |
| Frequency | 31.1GHz Center |
| Bandwidth | 3.4GHz |
| Filter Type | Band Pass |
| Ripple | 0.2dB |
| Insertion Loss | 2dB |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module |
| Size / Dimension | 1.575" L x 0.630" W (40.00mm x 16.00mm) |
| Height (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | AB5560B957 | AB1370B1238 | AB10000B1139 | AB3500B1053 |
| Manufacturer | Anatech Electronics Inc. | Anatech Electronics Inc. | Anatech Electronics Inc. | Anatech Electronics Inc. |
| RoHS Status | Not applicable | ROHS3 Compliant | Not applicable | Not applicable |
| Description | RF FILTER BAND PASS 5.56GHZ MOD | RF FILTER BAND PASS 1.37GHZ MOD | RF FILTER BAND PASS 10GHZ MODULE | RF FILTER BANDPASS 3.5GHZ MODULE |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Box | Box | Box | Box |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |