ABLS-6.000MHZ-16-A-2-H-T
ABLS-6.000MHZ-16-A-2-H-T
ABLS-6.000MHZ-16-A-2-H-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ABLS-6.000MHZ-16-A-2-H-T
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    CRYSTAL 6.0000MHZ 16PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    HC-49/US
  • Delivery Services
6 MHz ±20ppm Crystal 16pF 100 Ohms HC-49/US
Quick Inquiry
ABLS-6.000MHZ-16-A-2-H-T
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Abracon LLC
Series ABLS
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 6 MHz
Frequency Stability ±35ppm
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 16pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case HC-49/US
Size / Dimension 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 6.0000MHZ 16PF SMD CRYSTAL 6.0000MHZ 20PF SMD CRYSTAL 6.0000MHZ 20PF SMD CRYSTAL 6.0000MHZ 20PF SMD