ACPL-P480-020E
ACPL-P480-020E
ACPL-P480-020E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ACPL-P480-020E
  • Manufacturer
    Broadcom Limited
  • Description
    OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-SOIC (0.180", 4.58mm Width)
  • Delivery Services
Logic Output Optoisolator Push-Pull, Totem Pole 5000Vrms 1 Channel 20kV/µs CMTI 6-SO
Quick Inquiry
ACPL-P480-020E
Get the Price Now!
Specifications
Category Isolators - Optoisolators - Logic Output Optoisolators
Manufacturer Broadcom Limited
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Channels 1
Inputs - Side 1/Side 2 1/0
Voltage - Isolation 5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min) 20kV/µs
Input Type DC
Output Type Push-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel 25 mA
Data Rate -
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 350ns, 350ns
Rise / Fall Time (Typ) 16ns, 20ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.7V
Current - DC Forward (If) (Max) 10mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 20V
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SOIC (0.180", 4.58mm Width)