ACS724LLCTR-20AB-T
ACS724LLCTR-20AB-T
ACS724LLCTR-20AB-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ACS724LLCTR-20AB-T
  • Description
    SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
  • Package
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Delivery Services
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Quick Inquiry
ACS724LLCTR-20AB-T
RoHS Status ROHS3 Compliant
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 20A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 100mV/A
Frequency DC ~ 120kHz
Linearity ±1.5%
Accuracy ±0.8%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 4µs
Current - Supply (Max) 14mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)