AFFC12-19-125-THT-T
AFFC12-19-125-THT-T
AFFC12-19-125-THT-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AFFC12-19-125-THT-T
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    FFC / FPC
  • Delivery Services
19 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.049" (1.25mm) Through Hole, Right Angle
Quick Inquiry
AFFC12-19-125-THT-T
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Assmann WSW Components
Series AFFC12
Packaging Bulk
RoHS Status
Flat Flex Type FFC, FPC
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Top
Number of Positions 19
Pitch 0.049" (1.25mm)
Termination Kinked Pin
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.157" (4.00mm)
Locking Feature -
Cable End Type Straight, Tapered
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Tin
Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material -
Features Low Insertion Force (LIF)
Voltage Rating -
Operating Temperature -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 1A