AM1100B1481
AM1100B1481
AM1100B1481
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AM1100B1481
  • Manufacturer
    Anatech Electronics Inc.
  • Description
    1100 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD Module
  • Delivery Services
1.1GHz Center Band Pass Ceramic Filter 280 MHz 50Ohm 8-SMD Module
Quick Inquiry
AM1100B1481
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ceramic Filters -
Manufacturer Anatech Electronics Inc.
Series -
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD Module
Frequency 1.1GHz Center
Impedance 50Ohm
Bandwidth 280 MHz
Insertion Loss 3.5dB
Filter Type Band Pass
Size / Dimension 0.512" L x 0.472" W (13.00mm x 12.00mm)
Height (Max) 0.217" (5.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AM1100B1225 AM1100B1225 AM1100B1481 AM1950B1278
Part Number AM1100B1225 AM1100B1225 AM1100B1481 AM1950B1278
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 1100 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1100 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1100 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1950 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE