AM1130B1600
AM1130B1600
AM1130B1600
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AM1130B1600
  • Manufacturer
    Anatech Electronics Inc.
  • Description
    1130 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    12-SMD Module
  • Delivery Services
1.13GHz Center Band Pass Ceramic Filter 40 MHz 50Ohm 12-SMD Module
Quick Inquiry
AM1130B1600
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ceramic Filters -
Manufacturer Anatech Electronics Inc.
Series -
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-SMD Module
Frequency 1.13GHz Center
Impedance 50Ohm
Bandwidth 40 MHz
Insertion Loss 2.2dB
Filter Type Band Pass
Size / Dimension 0.720" L x 0.550" W (18.29mm x 13.97mm)
Height (Max) 0.190" (4.83mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AM1130B1600 AM1950B1278 AFC10.7MJ45 AM1800B1614
Part Number AM1130B1600 AM1950B1278 AFC10.7MJ45 AM1800B1614
Manufacturer Anatech Electronics Inc. Anatech Electronics Inc. Abracon LLC Anatech Electronics Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description 1130 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1950 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE Signal Conditioning 10.7 MHZ LO 1800 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE