AM2583B1507
AM2583B1507
AM2583B1507
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AM2583B1507
  • Description
    2583 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
  • Package
    16-SMD Module
  • Delivery Services
2.583GHz Center Band Pass Ceramic Filter 75 MHz 50Ohm 16-SMD Module
Quick Inquiry
AM2583B1507
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SMD Module
Frequency 2.583GHz Center
Impedance 50Ohm
Bandwidth 75 MHz
Insertion Loss 2.2dB
Filter Type Band Pass
Size / Dimension 1.039" L x 0.551" W (26.40mm x 14.00mm)
Height (Max) 0.195" (4.95mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AM2583B1507 AM1950B1278 AFC10.7MJ45 AM1800B1614
Part Number AM2583B1507 AM1950B1278 AFC10.7MJ45 AM1800B1614
Manufacturer Anatech Electronics Inc. Anatech Electronics Inc. Abracon LLC Anatech Electronics Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description 2583 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1950 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE Signal Conditioning 10.7 MHZ LO 1800 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE