AM880B1368
AM880B1368
AM880B1368
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AM880B1368
  • Manufacturer
    Anatech Electronics Inc.
  • Description
    880 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    18-SMD Module
  • Delivery Services
880MHz Center Band Pass Ceramic Filter 160 MHz 50Ohm 18-SMD Module
Quick Inquiry
AM880B1368
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ceramic Filters -
Manufacturer Anatech Electronics Inc.
Series -
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 18-SMD Module
Frequency 880MHz Center
Impedance 50Ohm
Bandwidth 160 MHz
Insertion Loss 2.5dB
Filter Type Band Pass
Size / Dimension 1.496" L x 0.669" W (38.00mm x 17.00mm)
Height (Max) 0.295" (7.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AM880B1368 AM881B1468 AM881B1468 AM881B1470
Part Number AM880B1368 AM881B1468 AM881B1468 AM881B1470
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 880 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTER 881.5 MHZ CERAMIC BAND PASS FILT 881.5 MHZ CERAMIC BAND PASS FILT 881.5 MHZ CERAMIC BAND PASS FILT