AM995B1597
AM995B1597
AM995B1597
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AM995B1597
  • Manufacturer
    Anatech Electronics Inc.
  • Description
    995 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    12-SMD Module
  • Delivery Services
995MHz Center Band Pass Ceramic Filter 40 MHz 50Ohm 12-SMD Module
Quick Inquiry
AM995B1597
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ceramic Filters -
Manufacturer Anatech Electronics Inc.
Series -
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-SMD Module
Frequency 995MHz Center
Impedance 50Ohm
Bandwidth 40 MHz
Insertion Loss 2.1dB
Filter Type Band Pass
Size / Dimension 0.720" L x 0.550" W (18.29mm x 13.97mm)
Height (Max) 0.190" (4.83mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AM995B1597 CER0574A KFF6666A HFCG-3800+
Part Number AM995B1597 CER0574A KFF6666A HFCG-3800+
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 995 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTER CERAMIC FILTER CER FILTER 1.88GHZ FM LTCC HIGH PASS FILTER, 4200 - 18