AMDLA1707Q-6R8MT
AMDLA1707Q-6R8MT
AMDLA1707Q-6R8MT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AMDLA1707Q-6R8MT
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    FIXED IND 6.8UH 24A 7.2 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
6.8 µH Shielded Molded Inductor 24 A 7.2mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
AMDLA1707Q-6R8MT
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Abracon LLC
Series AMDLA1707Q
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 6.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 24 A
Current - Saturation (Isat) 25A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 7.2mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AMDLA1707Q-6R8MT AMDLA1707Q-100MT AMDLA1707Q-150MT AMDLA1707Q-1R0MT
Part Number AMDLA1707Q-6R8MT AMDLA1707Q-100MT AMDLA1707Q-150MT AMDLA1707Q-1R0MT
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 6.8UH 24A 7.2 MOHM SMD FIXED IND 10UH 21A 10.6 MOHM SMD FIXED IND 15UH 16A 15.5 MOHM SMD FIXED IND 1UH 46A 1.3 MOHM SMD