ANX58-UL-30A
ANX58-UL-30A
ANX58-UL-30A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ANX58-UL-30A
  • Manufacturer
    OptiFuse
  • Description
    FUSE AUTO 30A 58VDC BLADE MAX
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Blade, Max
  • Delivery Services
30 A AC 58 V DC Fuse Automotive Requires Holder Blade, Max
Quick Inquiry
ANX58-UL-30A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer OptiFuse
Series ANX58-UL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Automotive
Current Rating (Amps) 30 A
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 58 V
Response Time Fast Blow
Package / Case Blade, Max
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1kA
Melting I²t 3330.0
Approval Agency cURus, UL 248
Operating Temperature -
Color Green
Size / Dimension 1.181" L x 0.346" W x 0.846" H (30.00mm x 8.80mm x 21.50mm)
Base Product Number ANX58
DC Cold Resistance 0.0022 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ANK-10A ANK-15A ANK-5A ANK-7.5A
Part Number ANK-10A ANK-15A ANK-5A ANK-7.5A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MICRO FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE MICRO FUSE AUTO 5A 32VDC BLADE MICRO FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MICRO