APSC00131380150M00
APSC00131380150M00
APSC00131380150M00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APSC00131380150M00
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR POWER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 34mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
APSC00131380150M00
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series APSC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) -
Current - Saturation (Isat) 7.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 34mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)