AR 16-HZL/01-TT
AR 16-HZL/01-TT
AR 16-HZL/01-TT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AR 16-HZL/01-TT
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
  • Delivery Services
16 (2 x 8) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
Quick Inquiry
AR 16-HZL/01-TT
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets
Manufacturer Assmann WSW Components
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid) 16 (2 x 8)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Mounting Type Through Hole
Features Open Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post Beryllium Copper
Housing Material Thermoplastic, Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Termination Post Length -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 3 A
Contact Resistance 4mOhm