AR02BTC4873
AR02BTC4873
AR02BTC4873
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AR02BTC4873
  • Manufacturer
    Viking Tech
  • Description
    RES 487K OHM 0.1% 1/16W 0402
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
487 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
AR02BTC4873
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Viking Tech
Series AR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 487 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)