AR03BTBX1203
Manufacturer
Viking TechDescription
RES 120K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet
DatasheetPackage
0603 (1608 Metric)
Request for Quotation
AR03BTBX1203
lmages are for reference only.AR03BTBX1203
RES 120K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet0603 (1608 Metric)
Delivery Services
120 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
AR03BTBX1203
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 120 kOhms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Composition | Thin Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |