AR05BTBW1401
AR05BTBW1401
AR05BTBW1401
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AR05BTBW1401
  • Description
    RES 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
  • Delivery Services
1.4 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
AR05BTBW1401
Manufacturer Viking Tech
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Viking Tech
Series AR
Resistance 1.4 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)