AR05BTBW1651
AR05BTBW1651
AR05BTBW1651
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AR05BTBW1651
  • Description
    RES 1.65K OHM 0.1% 1/8W 0805
  • Delivery Services
1.65 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
Quick Inquiry
AR05BTBW1651
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 1.65 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±10ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)