ARS30Y03Z
ARS30Y03Z
ARS30Y03Z
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ARS30Y03Z
  • Description
    RELAY RF SPDT 500MA 3V
Quick Inquiry
ARS30Y03Z
Series ARS
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Current 66.7 mA
Coil Voltage 3VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 500 mA
Switching Voltage 30VDC - Max
Must Operate Voltage 2.25 VDC
Must Release Voltage 0.3 VDC
Termination Style Gull Wing
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Material Gold Plating
Coil Power 200mW
Coil Resistance 45 Ohms
Description RELAY RF SPDT 500MA 3V RELAY RF SPDT 500MA 3V RELAY RF SPDT 500MA 3V RELAY RF SPDT 500MA 3V