AT13-12PA-R015
AT13-12PA-R015
AT13-12PA-R015
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT13-12PA-R015
  • Manufacturer
    Amphenol Sine Systems Corp
  • Description
    AIPX AT HEADER THERMOPLASTIC 1X1
  • Delivery Services
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 12 position
Quick Inquiry
AT13-12PA-R015
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Amphenol Sine Systems Corp
Series Armor IPX™
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating -
Number of Positions 12
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Latch Holder
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height -
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Thermoplastic
Features Mounting Flange, Sealed
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating -
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 13A