AT13-18PE-BM02BK
AT13-18PE-BM02BK
AT13-18PE-BM02BK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT13-18PE-BM02BK
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.185" (4.70mm)
Quick Inquiry
AT13-18PE-BM02BK
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.185" (4.70mm)
Number of Positions 18
Number of Rows 3
Row Spacing - Mating 0.193" (4.90mm)
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 1.390" (35.30mm)
Insulation Material Thermoplastic
Features Board Guide, Mounting Flange, Potting Wall
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ingress Protection IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating -
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 13A
Voltage Rating 250V