AT90PWM81-16MF
AT90PWM81-16MF
AT90PWM81-16MF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AT90PWM81-16MF
  • Manufacturer
    Microchip Technology
  • Description
    IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Delivery Services
AVR AVR® 90PWM Lighting Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-VQFN (5x5)
Quick Inquiry
AT90PWM81-16MF
Get the Price Now!
Specifications
Category Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers
Manufacturer Microchip Technology
Series AVR® 90PWM Lighting
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity SPI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)