Part Number
ATPL230A-AKU-Y
Manufacturer
Microchip TechnologyDescription
IC PWR LINE MCU 80LQFP
Datasheet
DatasheetPackage
80-LQFP
In Stock
51,934 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

ATPL230A-AKU-Y
lmages are for reference only.ATPL230A-AKU-Y
IC PWR LINE MCU 80LQFP
Datasheet80-LQFP
51,934 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

ATPL230A-AKU-Y

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Application Specific Microcontrollers |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Applications | Power Line Communications |
| Core Processor | External |
| Program Memory Type | - |
| Controller Series | - |
| RAM Size | - |
| Interface | SPI |
| Number of I/O | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Supplier Device Package | 80-TQFP (14x14) |
| Base Product Number | ATPL230A |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | ATPL230A-AKU-R | ATPL230AG55J19-R | ATPL00B-AZU-Y | ATPL100A-AZU-Y |
| Manufacturer | Microchip Technology | Microchip Technology | Microchip Technology | Atmel |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC PWR LINE MCU 80LQFP | PL230A-AKU-R SAMG55J19A-MUT LQFP | IC PWR LINE MCU 144LQFP | FSK POWER LINE COMMUNICATIONS IC |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tray | Tray |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |