AWHP001107063N9J00
AWHP001107063N9J00
AWHP001107063N9J00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AWHP001107063N9J00
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR RF
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
3.9 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 65mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
AWHP001107063N9J00
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series AWHP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 3.9 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 65mOhm Max
Q @ Freq 28 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant 9.5GHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)