AWP26-7241-T-R
AWP26-7241-T-R
AWP26-7241-T-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AWP26-7241-T-R
  • Description
    CONN SOCKET 26POS IDC GOLD
  • Delivery Services
26 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold
Quick Inquiry
AWP26-7241-T-R
Number of Positions 26
Pitch 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Wire Gauge -
Features Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness Flash
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AWP26-7240-T-R AWP2 08-7240 AWP2 10-7240 AWP2 12-7240
Part Number AWP26-7240-T-R AWP2 08-7240 AWP2 10-7240 AWP2 12-7240
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN SOCKET 26POS IDC GOLD CONN SOCKET 8POS IDC GOLD CONN SOCKET 10POS IDC GOLD DIN 41651, IDC-SOCKET, 2.00MM, 1