AX97-20471
Manufacturer
Triad MagneticsDescription
FIXED IND 470UH 200MA 2.5OHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
AX97-20471
lmages are for reference only.AX97-20471
DatasheetNonstandard
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 200 mA 2.5Ohm Max Nonstandard
AX97-20471
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Series | AX97 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 470 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 200 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 2.5Ohm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | SMD |
| Size / Dimension | 0.530" L x 0.370" W (13.46mm x 9.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) |