AZ2100-1CE-36DE
Manufacturer
American ZettlerDescription
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 36V
Request for Quotation
AZ2100-1CE-36DE
lmages are for reference only.AZ2100-1CE-36DE
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 36V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 36VDC Coil Through Hole
AZ2100-1CE-36DE
| Category | Relays - Power Relays-Over 2 Amps - |
| Manufacturer | American Zettler |
| Series | AZ2100 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 36VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Switching Voltage | 300VAC, 30VDC - Max |
| Load - Max Switching | 12000VA, 1200W |
| Coil Current | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Insulation | Class B |
| Must Operate Voltage | - |
| Must Release Voltage | 3.6 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |