AZ2250-1AE-70DE
AZ2250-1AE-70DE
AZ2250-1AE-70DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2250-1AE-70DE
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 70V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 70VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2250-1AE-70DE
Manufacturer American Zettler
Series AZ2250
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 70VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching 7200VA, 1100W
Coil Current -
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage -
Must Release Voltage 7 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C