AZ22801-1CE-12D
AZ22801-1CE-12D
AZ22801-1CE-12D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ22801-1CE-12D
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
AZ22801-1CE-12D
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ22801
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching 7200VA, 1200W
Coil Current 75 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency CUR, UL, TUV
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 160 Ohms