AZ2800-2A-24D
AZ2800-2A-24D
AZ2800-2A-24D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2800-2A-24D
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 40A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
AZ2800-2A-24D
Manufacturer American Zettler
Series AZ2800
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 600VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 11080VA, 1200W
Coil Current 68.5 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Approval Agency CUR, UL, VDE
Qualification -
Coil Resistance 350 Ohms