AZ762-1AE-12DE
AZ762-1AE-12DE
AZ762-1AE-12DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ762-1AE-12DE
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ762-1AE-12DE
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ762
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 5540VA, 480W
Coil Current 33.3 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 8 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency CUR, UL, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 360 Ohms
Base Product Number AZ762-1A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ762-1AE-12DEI AZ762-1AE-12DI AZ762-1AE-110DE AZ762-1AE-110DEI
Part Number AZ762-1AE-12DEI AZ762-1AE-12DI AZ762-1AE-110DE AZ762-1AE-110DEI
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 110V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 110V