AZ762-1AE-60DE
AZ762-1AE-60DE
AZ762-1AE-60DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ762-1AE-60DE
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 60V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 60VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ762-1AE-60DE
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 60VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 5540VA, 480W
Coil Current 8 mA
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 42 VDC
Must Release Voltage 6 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 8 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 7.5 kOhms
Base Product Number AZ762-1A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ762-1AE-60DEI AZ762-1AE-60DI AZ762-1A-110DE AZ762-1A-115AE
Part Number AZ762-1AE-60DEI AZ762-1AE-60DI AZ762-1A-110DE AZ762-1A-115AE
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 60V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 60V RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 110V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 115V