AZ762-1CB-48DE
AZ762-1CB-48DE
AZ762-1CB-48DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ762-1CB-48DE
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 48V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ762-1CB-48DE
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 5540VA, 480W
Coil Current 8.3 mA
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 8 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Qualification -
Coil Resistance 5.76 kOhms