AZ762P2-1AT-12DE
AZ762P2-1AT-12DE
AZ762P2-1AT-12DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ762P2-1AT-12DE
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ762P2-1AT-12DE
Manufacturer American Zettler
Series AZ762P
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 277VAC - Max
Load - Max Switching 5000VA
Coil Current 50 mA
Coil Type Latching, Dual Coil
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO), Tungsten (W)
Approval Agency CUR, UL
Qualification -
Coil Resistance 240 Ohms