AZ9731-1C-12DC3
AZ9731-1C-12DC3
AZ9731-1C-12DC3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ9731-1C-12DC3
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Quick Inquiry
AZ9731-1C-12DC3
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer American Zettler
Series AZ9731
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 5 ms
Features MINI-ISO
Mounting Type Socketable
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 1.6W
Coil Resistance 90 Ohms
Base Product Number AZ9731
Coil Current 133.3 mA
Parts with Similar Specifications
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V